CyberPress.Sopron

(http://www.cyberpress.hu/)

Rovat: KultúrVáros

2004. július 09., péntek 01:31


Egy soproni Budapesten, avagy: egy galériányi Sopron a Margit körúton

Egy soproni Budapesten, avagy: egy galériányi Sopron a Margit körúton
Még egyszer Mühl Aladár HAP Galériában nyílt kiállításáról

    Van a Margit körúton egy hely. Egy kicsi galéria, ami létezésének egy esztendeje alatt is egyre nagyobb ismertségre tett szert. Elsősorban a szakma körében – tegyük hozzá mihamarabb. A szakma ezúttal kivételesen az építészeket jelenti. Ugyanis a galériát egy tervezőiroda hozta létre, működteti, sőt filozófiája alapján kifejezetten a magyar építészek eleddig ismeretlen nagyjait hivatott bemutatni. Is.
    Az elmúlt tucatnyi hónap alatt tanáraik, elődeik előtt tisztelegtek az építészek, és az idei nyáron egy kicsit kilépve a szakma keretei közül vigyázó szemüket Sopronra vetették. Nem véletlenül. A HAP tervezőközösség egyik vezetője a soproni Winkler Barnabás, aki egy galériányi Sopront varázsolt most a Margit körútra.

    A nyári kiállítás főszereplője Mühl Aladár festőművész, az akvarell mestere, az egykori zenetanár, aki nemcsak festészetet, nemcsak zenét tanított, hanem világlátást, művészi útravalót is adott tanítványainak, köztük Winkler Barnabásnak. Az ő tárlata tehát valóban igazodik a sorba, valóban tisztelgés a mesterek előtt.
    Az augusztus végéig nyitva tartó tárlat megnyitóján számtalan soproni is megjelent, művészek, köztük Giczy János festőművész, Sulyok Gabriella grafikusművész, ott volt Ali bácsi felesége Lonci néni is, és leánya, a festőművész Éva Triller-Wiegisser. A megnyitóra a soproni művészettörténészt, Dávid Ferencet kérték fel, ám őt egy hirtelen jött külföldi utazás miatt levele helyettesítette, ebben köszöntötte Budapesten a soproni festészet barátait. A megnyitó igazi attrakciója, az egyik házigazda, a kiállítás fő szervezőjének “fellépése” volt. Winkler Barnabás Mühl Aladárnál tanult csellózni, és mint mondta, az életében fontos szerepet kapott a zene, de megmaradt pusztán hobbinak, sőt az utóbbi időben inkább már csak hallgatta, mint művelte a muzsikálást. Éppen ezért feleségét is - aki szintén muzsikus – meglepte, amikor rögtönzött csellókoncerttel köszöntötte a vendégeket.
    
    Ali bácsinak ez az első budapesti tárlata, halála után évekkel, de ez egy jó alkalom arra, hogy rá emlékezzünk és persze jó alkalom arra is, hogy Budapesten teret és helyet kapjon Sopron művészetének egy nagyszerű alakja.
    A kiállítás különlegességét az adja, hogy most először láthatja a nagyközönség a festőművész vázlatfüzeteit, amelyek szinte kész festményeket tartalmaznak, és az akvarellek mellett ezúttal láthatók ceruzarajzok is.
    A HAP Galériában (Budapest, Margit krt. 24. Földszint) augusztus 27-éig hétfőtől péntekig naponta 14.00 - 19.00 óráig látható Mühl Aladár emlékkiállítása.

vézsé


Igen, jól emlékszik az, akinek úgy tűnik, hogy nem is olyan régen, már hírt adtunk a budapesti Mühl-tárlatról.
Ezúttal úgy adódott, hogy szerkesztőségen belül két írás is született egyetlen kiállításról.  Szívesen adtunk helyet eme második beszámolónak is, hiszen az, hogy Mühl Aladár tárlata többeket is írásra késztetett: jelent valamit. Többek között mindenképpen azt is, hogy üzenete, mág ható ereje van művészetének, egyéniségének. Ezért mi tényleg mást nem tehetünk, helyet kell adnunk  az üzenetet hordozó értéknek. Annál is inkább, hogy soproni.
Fogadják szeretettel! (szerk.)



Kapcsolódó cikk(ek):
Mühl Aladár akvarelljei a Hap Galéria nyári tárlatán Budapesten