CyberPress
közéleti magazin
cyberpress@sopron.hu
2024. április 26., péntek, Ervin napja


Irodalmi Kávéház

Intranet Galéria

Apróhirdetések

Képeslapok

Soproni Képindex

Polgármesteri Hivatal

ZÓNÁK
Főoldal
Lapszemle
  Lapszemle
Kultúra
  KultúrVáros
  Lélektől lélekig
  SzínházVilág
  Soproni Ünnepi Hetek
  Borváros
Regionális kulturális programajánló
  Színház
  Kiállítás
  Rendezvények
  Hangverseny-Zene
Cyber Kurír
  Hírek - események
  Szomszédvár - Régió
  Soproni Snassz
Európai Unió
  EU
Cyber hírek
  Közélet
  SopronMedia
  Városháza
  Sport
Szórakozás
  Fesztiválgájd
  HangFal
  Mi1más
  Diákélet - diákszáj
  ViccGödör
Gazdaság
  Kereskedelmi és Iparkamara
Sport - szabadidő
  Sportcentrum
  Száguldó Cirkusz
Tudomány-technika
  Űrvadász
  Egészség
Környezet
  Borostyán
  Egészség

KultúrVáros  

Szabó Zoltán kiállítása a Hajnóczy-házban

Szombaton nyitotta meg Donáth László ev. lelkész Szabó Zoltán (1929-) életműkiállítását Sopronban, a Templom utcában. A Munkácsy- és Tornyai-díjas érdemes művész csaknem teljes pályáját bemutató kiállítás érdekes feladatra vállalkozott, amikor a Képzőművészeti Főiskolát 1958-ban befejező Szabó Zoltán művészetét követi nyomon az 1955-ben készült Női portrétól és 1958-as Fésülő c. képtől a legújabb, 2001-ben készült képekig.

Tanárai, közöttük Barcsay és Domanovszky is, "hiába" irányították a meglehetősen "önfejű" fiatalt, aki már korán Derkovits ösztöndíjas, s akibe a világháború borzalma és a kamaszkor nyomora már korán beleégett, eltávolíthatatlanul.
Így a kezdetben Munkácsy hatása alatt levő festő - aki Munkácsy képeit másolta is - már korán önálló utakra lépett, s lényegesen sem témaválasztásában, sem témamegközelítésében nem volt befolyásolható.


A 60-as években a Kilencekkel együtt állított ki, de már 1970-ben megrendezhette első, önálló, Ernst Múzem-beli tárlatát. Őstehetségként indult, de lényegében nem lépett túl soha a konstruktiv expresszionizmus keretein. A szegények, a gyengék, a szenvedők és megalázottak festője lett, aki a legkisebb méretű kompozícióiban is monumentálisan gondolkodott.
A 80-as években a szakrális témákban festett művei is a megalázott embert ábrázolják, itt is természetes határként értelmezhetők az ifjúkorban szerzett élmények.


Rendkívül tudatosan komponál, akár pasztellképről, akár tusrajzról, akár csak egy golyósironnal papírra vetett vázlatról van szó: már ezek is magukon viselik a később nagy méretben megszülethető mű sikjait, kontúros formáit, forma-felbontásait.


Magatartása következetes: most is az utcán megjelenő nyomorultakat, koldusokat ábrázolják képei ugyanazzal a technikával, amellyel a szocializmus évei alatt dolgozott. Az utóbbi évek műveit összegző, s a jövőt megalapozó alkotásokként szokás aposztrofálni.
A kiállítás június 20-ig tekinthető meg, hétfő kivételével, 10-17 óráig.
- DI -



2002. március 17., vasárnap 20:49


címlap zóna archívum




© 1999-2007, Internet Sopron Egyesület