CyberPress
közéleti magazin
cyberpress@sopron.hu
2024. április 26., péntek, Ervin napja


Irodalmi Kávéház

Intranet Galéria

Apróhirdetések

Képeslapok

Soproni Képindex

Polgármesteri Hivatal

ZÓNÁK
Főoldal
Lapszemle
  Lapszemle
Kultúra
  KultúrVáros
  Lélektől lélekig
  SzínházVilág
  Soproni Ünnepi Hetek
  Borváros
Regionális kulturális programajánló
  Színház
  Kiállítás
  Rendezvények
  Hangverseny-Zene
Cyber Kurír
  Hírek - események
  Szomszédvár - Régió
  Soproni Snassz
Európai Unió
  EU
Cyber hírek
  Közélet
  SopronMedia
  Városháza
  Sport
Szórakozás
  Fesztiválgájd
  HangFal
  Mi1más
  Diákélet - diákszáj
  ViccGödör
Gazdaság
  Kereskedelmi és Iparkamara
Sport - szabadidő
  Sportcentrum
  Száguldó Cirkusz
Tudomány-technika
  Űrvadász
  Egészség
Környezet
  Borostyán
  Egészség

KultúrVáros  

Kultúra és történelem Magyarország sorsában

Kultúra és történelem Magyarország sorsában
Dr. Andrásfalvy Bertalan előadása

Április 15-én d.u. 4 órakor a Bán János Katolikus Közösségi Ház nagytermében tartott előadást Andrásfalvy Bertalan egyetemi tanár.
A szép számban megjelent hallgatóság elsőként a szabadság részleges definícióját hallhatta az előadó szájából, miszerint a szabadság egy belső magatartás. Az előadás következő gondolata: szabadságban élünk-e 10 évvel a rendszerváltozás után? Vajon szabadságunk következménye-e az, hogy a legtöbb mutatóban (gyermekszám, egészségügyi mutatók, gazdasági egyenlőtlenség, szélsőséges életmód-különbségek) a mélyponton van az ország, hogy a keresztény gondolatkör védekezésre szorul?
A szorongó emberek országa lett Magyarország, márpedig a szorongás nem genetikus adottság. Ahogyan a kultúra és emberi magatartás egymásra hatása határozza meg az életminőséget, úgy ennek feszültsége az, ami a szorongásban megnyilvánul.
Az előadás folytatásában a professzor úr rámutatott arra, hogy történelmünk számos alkalommal megalázó, mégis sokak által elfogadott helyzetet produkált (Szapolyai kézcsókja, a Rákóczi-szabadságharc utáni "Vitam et sanguinem", a Habsburg-Ház és Ferencz József az aradi 13 vértanú és számos társuk után, a három millió koldus országának "zarándoklatai" a Bécsi Burg-ba, hogy a császárt csupán láthassák!). Ezek után sajátos a kádári rendszert követően, ahol a Ferencz József-ihez képest háromszor annyi gyilkosságot követtek el, hogy az 1999. év végi közvéleménykutatás mégis a szégyenletes politikusi népszerűséget mutatta ki, mikor titokban még 1961-ben is folytak kivégzések?
A válasz a rendszer feldolgozatlansága a közvéleményben, a titokban végzett törvénytelenségek történelmi ismeretlensége és a verbalizálás hiánya.
"Az ember élete a jelleme" - folytatta az előadó a gondolatmenetet. Ahogyan nem a genetikus összetételbeli különbség a magyarázata az országokban különbözőképpen viselkedő embercsoportoknak, úgy a nép jelleme a kultúra, a történelem ismerete.
"Van-e olyan sajátos magyar jellemvonás, mely oly módon jellemezné a Kárpát medence lakóit, hogy az a velük való bánásmódban, a II. világháborús katonapszichológiai kutatások analógiája nyomán a tudatos beavatkozás lehetőségét növelné?" kérdezte Andrásfalvy tanár úr, majd Szent István intelmeitől, sőt a honfoglalás előtti idők szókincsétől vezette végig a hallgatókat a történelem menetén, hogy kimutassa: mindig voltak látványos, ugyanakkor eredményekben szegény, de nagyon hasznos ténykedései a magyar népnek és mindig voltak, akik ezt igyekeztek - egészen napjainkig - elfeledtetni. Történelmi tények sokszoros meghamisításai nehezítették az egymás mellett élő népek kölcsönös megbecsülését, miközben a Szent István-i gondolat és annak gyakorlati megvalósítása - (országban és nem nemzetben gondolkodás) sok tekintetben elsőként Európában - feledésbe merült, mely nagyon helyesen a szeretet akarati aktus mivoltát hangsúlyozta.

- DI -



2000. április 15., szombat 00:00


címlap zóna archívum




© 1999-2007, Internet Sopron Egyesület